Często znajomi zadają mi takie pytanie jaką tokarkę kupić, którą wybrać? Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie detale będziemy toczyć? duże czy małe średnice ? długie czy krótkie? Od tego musimy zacząć. Z uwagi na to, że na polskim rynku były produkowane dobre maszyny o klasie światowej, dlatego skupię się na maszynach krajowych dostępnych na rynku wtórnym. Tokarka uniwersalna to maszyna umożliwiająca toczenie, planowanie oraz nacinanie gwintów. Często tokarki te wyposażone są w liniał do toczenia stożków i uchwyt samocentrujący trzyszczękowy, uchwyt czteroszczękowy z niezależnie ustawianymi szczękami oraz podtrzymki do długich elementów. Za typową tokarkę uniwersalną można uznać maszynę, która ma od 1 do 3 metrów długości toczenia. Oczywiście maszyna o innej długości też spełniają definicję tokarki uniwersalnej ale skupimy się na tych najbardziej poszukiwanych.
Na polskim rynku wtórnym znajdziemy maszyny producentów takich jak Wafum, który to produkował tokarki TUC 40 i TUC 50. Wcześniej jeszcze TPC 40, ale ze względu na ich przestarzałą konstrukcję nie będę tu opisywał. TUC 50 także została wyparty przez swojego następcę – tokarkę TUD 40 lub większy model TUD 50. Maszyny te produkowane były już w latach 60tych i do lat 90tych stanowiły o polskim przemyśle. Maszyny te miały przemyślaną konstrukcję i do dziś są chwalone przez swoich operatorów. Dokumentację tokarek TUD przejeło Ponar Kępno i na bazie tych maszyny uruchomili produkcję tokarek TUX50 oraz TUX 63. Tokarki te po kilku latach przeszły lifting polegający głównie na zmianie wyglądu korpusu na bardziej nowoczesny. Nie były już tak chwalone jak jego poprzednik TUD. TUX przypominał kształtem tokarkę TUR produkowaną przez FAT Wrocław. Maszyny te były bardzo popularne w latach 80tych i 90tych. Dobrze przemyślana konstrukcja i nowoczesny wygląd zaowocowały europejskim sukcesem. Udane konstrukcje to TUJ 50 produkowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów oraz tokarki TUG produkowane przez Andrychowską Fabrykę Maszyn. Mocniejsze maszyny oferowały zakłady Poręba. Najpopularniejsze modele tego producenta to Poręba TPK 80 i Poręba TPK 90 A1.
Mimo, że skupiłem się tu na maszynach z polski muszę wspomnieć kilka modeli zagranicznych, które są bardzo dobre: HUICHON 5 (czytaj: CHICZON 5) maszyna Koreańska ale naprawdę bardzo dobra – mocna, sztywna konstrukcja i duża moc stawiają ją w czołówce. Także rosyjska 16K20, podobna do HUICHONA, jest naprawdę dobro maszyną. Trzeba też tu wspomnieć o całej serii bułgarskich tokarek CU. Począwszy od CU 400, poprzez CU 500 i CU 580 to maszyny, na których pracuje się do dziś.