Tokarki CNC to jedne z najbardziej popularnych obrabiarek stosowanych przy obróbce materiałów metalowych. Maszyny te produkowane są przez znane na całym świecie koncerny, takie jak np. GILDEMEISTER, MAZAK i DOOSAN. Producenci nieustannie unowocześniają te urządzenia, sprawiając że stają się one jeszcze dokładniejsze, ekonomiczne i prostsze w obsłudze. Czym charakteryzują się tokarki CNC? Tokarki CNC to maszyny, zautomatyzowane tokarki wyposażone w sterowanie numeryczne. Takie sterowanie CNC pozwala zaplanować przed wykonywaniem czynności obróbczych, cały przebieg pracy urządzenia. Dzięki temu zabiegi obróbcze na tokarkach CNC wykonywane są w znacznie szybszym tempie, niż na tokarkach konwencjonalnych. Oprócz tego, na tokarkach ze sterowaniem cyfrowym można zaprogramować przed ich pracą stopień dokładności wykonywania wszystkich operacji obróbczych, co różni je od tokarek bez takiego sterowania, których dokładność pracy była zdecydowanie zależna od pracy operatora.
Na czym polega praca tokarek numerycznych? Tokarki CNC zajmują się przede wszystkim toczeniem materiałów wykonanych z metali. Na tokarkach konwencjonalnych toczenie polega na wykorzystaniu ruchy prostoliniowego narzędzia (ruch posuwowy) i ruchu obrotowego materiału umieszczonego w uchwycie wrzeciona. Osie tokarek numerycznych sterowane są przez komputer, dzięki czemu maszyna może poruszać kilkoma osiami na raz (synchronicznie). Dzięki synchronicznemu złożeniu ruchów kilku osi powstaje nieprostoliniowa ścieżka narzędzia co pozwala uzyskać skomplikowane kształty toczonych detali. Wyposażenie tych maszyn w narzędzia napędzane i oś Y daje szereg nowych możliwości tkich jak wiercenie, czy frezowanie na gotowo. Dla pracy tokarek CNC istotnymi wartościami są między innymi długość i średnica toczenia, moc wrzecion, moc narzędzi napędzanych, prędkość obrotowa wrzeciona głównego i narzędzi. Ważnym elementem takiej tokarki jest samo sterowanie CNC. Wiele sterowań umożliwia symulację obróbki, a także ułatwia fazę pisania programów poprzez wprowadzenie graficznych pomocy w postaci tak zwanych cykli.
Tokarki CNC doskonale sprawdzają się przy produkcji wielkoseryjnej i masowej w fabrykach i dużych przedsiębiorstwach, gdzie wysoki jest stopień trudności wykonywania obróbki, ale też czas realizacji zabiegów obróbczych i oczywiście ich jakość, odgrywają bardzo ważną rolę.
Zaletą tokarek ze sterowaniem numerycznym, które są uzbrojone w narzedzia napędzane, jest niewątpliwie możliwość wykonania całego detalu przy jednokrotnym zamocowaniu – co nie jest możliwe na tokarkach konwencjonalnych, a wpływa to na wydajność i dokładność obróbki. Dzięki takim możliwościom wiele fabryk i zakładów produkcyjnych wyposażanych jest w tego rodzaju nowoczesne urządzenia.
Tokarki CNC wyposażone w nowoczesne, zaawansowane sterowanie cyfrowe są bardzo dokładne w pracy i mogą dogłębnie przeprowadzać szereg zadań obróbczych, np. mogą gwintować, toczyć planować, a także przy złożonych ruchach kilku osi mogą także toczyć promienie, mogą też wiercić niewspółosiowe otwory i frezować. Co ciekawe, wszystkie te zadania wykonują podczas jednego zamocowania przedmiotu.
Zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną lub masową wyposażane są najczęściej w nowe, niezawodne tokarki CNC, których koszty zakupu zwrócą się w krótkim czasie. Mniejsze firmy, które zajmują się produkcją średnioseryjną nabywają często używane tokarki numeryczne, w dobrym stanie i po przeglądach technicznych. Taki zakup jest dla nich bardziej opłacalny, niż zakup nowych, często bardzo kosztownych maszyn od producenta.
Podsumowując, tokarki CNC – wyposażone w innowacyjne sterowanie, umożliwiające zapamiętywanie programów obróbczych – to maszyny, które oprócz wyżej wymienionych licznych zalet wyróżniają się jeszcze sztywną budową, doskonałym tłumieniem drgań i możliwością korekcji narzędzi z dokładnością co do jednego mikrona.
Liderami w produkcji niezawodnych, skomputeryzowanych tokarek CNC są zdecydowanie niemieccy i japońscy producenci, których maszyny cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów z całego świata.